Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α Ε Κ Δ Η Λ Ω Σ Ε Ω Ν E C O F E S T I V A L 2007

Ημέρες και ώρες λειτουργίας της Έκθεσης

Πέμπτη 8/11 16.00 – 21.00
Παρασκευή 9/11 10.00 – 21.00
Σάββατο 10/11 10.00 – 21.00
Κυριακή 11/11 10.00 – 21.00

Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2007 Ώρα 16.00 Έναρξη της Έκθεσης Ώρα 19.00
Χαιρετισμοί Βράβευση της ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ ΕΝΩΣΗΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ – ΑΙΓΙΟΥ για τη δραστηριότητα και μακρόχρονη συνεισφορά της (από το 1983) στην παραγωγή βιολογικών προϊόντων της χώρας μας
Εγκαίνια της Έκθεσης Από τον Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κον Αλέξανδρο Κοντό

Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2007
Ώρα 10.00-14.00 Τα σχολεία επισκέπτονται το ECOFESTIVAL
Ώρα 10.00-14.00 ΄΄Κυνήγι Θησαυρού΄΄
Οι μαθητές συμμετέχουν στο πρωτότυπο κυνήγι θησαυρού
Ώρα 11.45-12.45 Ορεινός Τουρισμός, Αγροτική Παραγωγή – το παράδειγμα του Abruzzo

Ομιλητές: Μάκης Σταύρου, εκπρόσωπος Οργανισμού Friends of Nature
Δημήτρης Κορνάρος, Βιοκαλλιεργητής, Αγροτικές Επιχειρήσεις

Οργάνωση: Friends of Nature

Ώρα 13.00-15.00 Οικολογική Δόμηση

Παραδείγματα Οικολογικών κτιρίων από όλη την Ελλάδα Ομιλητής: Θέμης Στ. Τσίπηρας, Αρχιτέκτονας Μηχανικός
Η εφαρμογή του νέου ΠΔ για την ανακύκλωση μπαζών στην οικοδομή
Ομιλητής: Ηλίας Μεσσίνας, Αρχιτέκτονας Μηχανικός, Δρ. Χωροταξίας
Η εφαρμογή της νέας Κοινοτικής Οδηγίας 97/2002 για την ενεργειακή απόδοση των κτιρίων
Ομιλητής: Κώστας Στ. Τσίπηρας, Πολιτικός Μηχανικός, Δρ. Χωροταξίας

Η εφαρμογή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας στα κτίρια
Ομιλητής: Λάζαρος Σοφιανίδης, Μηχανολόγος Μηχανικός

΄΄Το σύνδρομο του άρρωστου κτιρίου΄΄

Ομιλήτρια: Εύα Φλώρου, Αρχιτέκτονας Μηχανικός
Οργάνωση: Σ.ΟΛ.ΑΡ

Ώρα 15.15-16.15
Εξοικονόμηση νερού στην εποχή της κλιματικής αλλαγής
Ομιλήτρια: Σταυρούλα Κορδέλλα και Μελίτα Λαζαράτου
Οργάνωση: Mediterranean SOS

Ώρα 16.30-17.15

Βιοδυναμική Γεωργία και η Ποιότητα Demeter
Ομιλητές: Γαβριήλ Πανάγος (συγγραφέας)

Κέντρο Πληροφοριών για τη Βιοδυναμική
Οργάνωση: Κέντρο Πληροφοριών για τη Βιοδυναμική

Ώρα 17.30-18.45
Παρουσίαση Γερμανικής Εταιρείας Davert και συζήτηση για την αγορά των Β.Π. στη Γερμανία.
Οργάνωση: Οικολογική Αγορά

Ώρα 19.00-19.45
Εξοικονόμηση Ενέργειας. Καιρός για δράση!
Ομιλήτρια: Σοφία Κοκολάκη, υπεύθυνη ενημέρωσης για την Εξοικονόμηση Ενέργειας
Οργάνωση: Greenpeace

Ώρα 20.00-21.00

΄΄Κομποστοποίηση – Από τη θεωρία στην πράξη – Προγράμματα και δυνατότητες συμμετοχής της τοπικής κοινωνίας΄΄
Ομιλητές: Αθηνά Δήμου, Φυσικός Περιβαλλοντολόγος, υπεύθυνη προγράμματος ανακύκλωσης στο

Δήμο Ελευσίνας
Κάτια Μακρυνίκα, Μηχανικός Περιβάλλοντος, υπεύθυνη προγράμματος κομποστοποίησης στο Δήμο Μελισσίων
Σταυρούλα Παπαθεωχάρη, Περιβαλλοντολόγος, υπεύθυνη προγράμματος κομποστοποίησης στο Δήμο Αγ. Δημητρίου
Δημήτρης Χωματίδης, Μηχ. Περιβάλλοντος, υπεύθυνος προγραμμάτων
Οργάνωση: Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης

Ώρα 18.30 Μουσική Τζάζ

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 Νοεμβρίου 2007

Ώρα 10.30-11.45

Άγρια ζώα σε αιχμαλωσία Oμιλήτρια: Μελίνα Αυγερινού Οργάνωση: ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ
Ώρα 12.00-12.45 Εξοικονόμηση Ενέργειας για παιδιά. Καιρός για δράση!
Ομιλήτρια: Μυρτώ Τσουκιά, υπεύθυνη ενημέρωσης για την Εξοικονόμηση Ενέργειας (για παιδιά)

Οργάνωση: Greenpeace

Ώρα 12.00-12.45
Παρουσίαση της συνεργασίας ΔΗΩ – ICEA και του προτύπου για τα Βιολογικά καλλυντικά
Ομιλητές: Εκπρόσωποι των εταιρειών πιστοποίησης ΔΗΩ και ICEA
Οργάνωση: ΔΗΩ

Ώρα 13.00-14.15
Αγροτουρισμός και Βιολογικά Προϊόντα, συνδυασμός τους στη συμβολή της δημιουργίας για ένα ολοκληρωμένο τουριστικό προϊόν
Ομιλητές: Σπύρος Καχριμάνης, Πρόεδρος Κέντρου Αγροτικής Επιχειρηματικότητας
Στέλλα Ασκέλη, Στέλεχος Αγροτουριστικής ΑΕ, τμήμα επενδύσεων & αναπτυξιακών προγραμμάτων, Συγγραφέας του βιβλίου ΄΄Επιχειρήστε Αγροτουριστικά΄΄.

Οργάνωση: ΔΗΩ

Ώρα 14.30-15.15

Η δυνατότητα της ειρήνης
Η Προοπτική παρουσιάζει ομιλία του Prem Rawat
Οργάνωση: Προοπτική

Ώρα 15.30-16.15
Προστασία του κλίματος και εξοικονόμηση ενέργειας στο σπίτι
Ομιλήτριες: Χριστίνα Παπαγεωργίου και Ευτυχία Μαύρου

Οργάνωση: Mediterranean SOS
Ώρα 16:30-17.15
Μια χρονολογική αναδρομή των ΕΜ (Ενεργών Μικροοργανισμών) – και ο ρόλος τους στη βιολογική γεωργία
Ανακάλυψη Dr Teruo HIGA
Παρουσιάζει η Κωνσταντίνα Ζαφειροπούλου
Οργάνωση: ΕΜ Hellas

Ώρα 17.30-18.15
Η συμβολή των Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων στη βελτίωση της παραγωγής και της μεταποίησης των Αγροτικών Προϊόντων και ειδικότερα των Βιολογικών Προϊόντων
Ομιλήτρια: Δρ. Ευφημία Ηρειώτη, Επίκουρος Καθηγήτρια του Τμήματος Βιολογικής Γεωργίας
Οργάνωση: ΤΕΙ Βιολογικής Γεωργίας

Ώρα 18.30-19.15
Καλλιεργώντας το μέλλον της Βιολογικής Γεωργίας στη Μεσόγειο – Μόντενα, Ιταλία 2008
Ομιλητές: Fabio Piccioli Πρόεδρος Agribiomediterraneo (Μεσογειακό τμήμα της IFOAM)
Guy Rilov, Αντιπρόεδρος, Agribiomediterraneo (Μεσογειακό τμήμα της IFOAM)
Οργάνωση: ΔΗΩ

Ώρα 20.00-21.00
Οι επιπτώσεις στους ανθρώπους από την κατανάλωση ζωικών προϊόντων από ζώα που εκτρέφονται με συμβατικές ζωοτροφές
Ομιλητές: Τάσος Κούτρας, Γεωπόνος
Κώστας Διάκος, Δικηγόρος
Έμμη Πανούση, Δημοσιογράφος

Οργάνωση: ΒΙΟΖΩ

Ώρα 20.00-21.00
Πυρκαγιές & προστατευόμενες περιοχές: επιπτώσεις στους βιότοπους των πουλιών
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Παπακωνσταντίνου
Οργάνωση: Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία

Ώρα 21:00
Μουσική: Στο χώρο του εστιατορίου μουσική, φαγητό και διασκέδαση
Απόγευμα Σαββάτου η ΄΄Περπερούνα΄΄ επισκέπτεται το Ecofestival 2007

Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2007
Ώρα 10.15-11.45
Πολικές Αρκουδοπεριπέτειες: Θεατρική παράσταση της εθελοντικής ομάδας του WWF Hellas
Οργάνωση: WWF

Ώρα 12.00-12.45
Βιολογικά Καλλυντικά
Ομιλητές: Χρυσή Παπασπύρου, υπεύθυνη καλλυντικών BIO-PLASIS
Dr Alessandro Spadoni, υπεύθυνος AIAB-ICEA
Δρ Μάχη Γρηγοροπούλου, Χημικός, Κοσμετολόγος

Οργάνωση: BIO-PLASIS

Ώρα 13.00-13.45
Ρωτήστε μας ότι θέλετε για τα βιολογικά προϊόντα
Ομιλητές: Σας απαντούν οι υπεύθυνοι των τμημάτων Ζωικής, Μεταποίησης και Φυτικής.
Οργάνωση: ΔΗΩ

Ώρα 14.00-14.45
Η συλλογή και διατήρηση των ντόπιων ποικιλιών και οι δράσεις της εναλλακτικής κοινότητας ΠΕΛΙΤΙ
Ομιλητής: Παναγιώτης Σαϊνατούδης, συντονιστής της Εναλλακτικής Κοινότητας ΠΕΛΙΤΙ
Οργάνωση: ΠΕΛΙΤΙ

Ώρα 15.00-17.00

Τα σχολικά κυλικεία πωλούν παχυσαρκία – Η σημασία του πρωινού γεύματος στη διατροφή του παιδιού
Είναι η διατροφή των παιδιών σήμερα πλήρης;
Ομιλητής: Αβραάμ Καζής, Κλινικός Διαιτολόγος Διατροφολόγος

Παιδική διατροφή – τροφική δυσανεξία
Ομιλήτρια: Κατερίνα Μπίτου, Φαρμακοποιός Τοξικολόγος
Η διατροφική αξία του πρωινού γεύματος στα παιδιά
Ομιλήτρια: Αστερία Σταματάκη, Διαιτολόγος Διατροφολόγος,

Αξιολόγηση των πρωινών γευμάτων και ανωτερότητα των βιολογικών τροφίμων
Ομιλητής: Παρασκευάς Παπαχρήστος, Διαιτολόγος Διατροφολόγος

Διατροφή στα κυλικεία – Κατανάλωση βιολογικών τροφίμων
Ομιλήτρια: Γεωργία Ίσαρη, Διαιτολόγος Διατροφολόγος,

Οργάνωση: «Υγεία και Ευεξία»

Ώρα 17.15-18.00
Άγρια ζώα σε αιχμαλωσία
Ομιλήτρια: Μελίνα Αυγερινού
Οργάνωση: ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ

Ώρα 18.15-20.15 Προβολή της ταινίας για τον AL GORE ΄΄Μια ενοχλητική αλήθεια΄΄
Εισαγωγή από τον Ηλία Μεσσίνα, Αρχιτέκτονα, θα ακολουθήσει συζήτηση
Οργάνωση: Ecoweek

Αφήστε ένα Σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *